Haber

Bakan Murat Kurum’dan Ayder Açıklaması: “Güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kentsel dönüşümün devam ettiği Ayder Yaylası ile ilgili açıklamalarda bulundu. ‘Ayder’imizin güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz. Yöre mimarisine uygun bir tesis yaparak hepsini aynı çatı altında topluyoruz” dedi.

“Yöresel mimariye uygun bir tesis yaparak hepsini aynı çatı altında topluyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Ayder’imizin güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz. Yerel mimariye uygun bir tesis kurup hepsini aynı çatı altında topluyoruz. Bunu da doğal yapısı bozulan 17.478 metrekarelik alanın sadece 3.863 metrekaresinde yapıyoruz. Geri kalan 13 bin 615 metrekare yeşil alan olacak. Doğal doku belirginleştiğinde yeni Ayder’imiz bugünkü kadar güzel değil, çok daha keyifli, yeşil ve yaşanabilir olacak.söz konusu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ayder Yaylası’ndaki bozuk ve afet riski taşıyan yapıların yenilendiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ayder Yaylası’ndaki bozuk ve afet riskli yapıların yenilendiği, kaçak yapılaşmanın önüne geçildiği, afet risklerinin ortadan kaldırıldığı, doğal korunarak bölgedeki yapı yoğunluğunun azaltılması gerektiği kaydedildi. bölgenin özellikleri. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İlbank tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ‘Ayder’in altyapısı tamamen yenilendi. 3 kilometre bisiklet yolu, 6 kilometre içme suyu sınırı, 7 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hatları ve atık su arıtma tesisi yapıldı. Rehabilitasyon çalışmaları tamamlandı. Otopark sorununu çözmek için Ayder’in girişine doğal yapıyı bozmadan yer altına alınacak 1750 araçlık kapalı otopark yapıldı. Halkalar ile vatandaşlar tesislerden faydalanabilecek. Ayrıca termal otel ve 6 binadan oluşan konaklama birimi de tamamlanmak üzere. Bloklar yerel yayla mimarisine ve mevcut arazi eğimine uygun olarak inşa edilmiştir. İnşa edilen 6 blok tamamen doğal taş ve ahşap kaplamalarla görselleştirilmiştir. Yeni Ayder projesi kapsamında ayrıca 5 adet ahşap seyir terası ve yürüyüş yolları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu