Teknoloji

Güncel PlayStation 5 Satış Rakamları 42 Milyona Yaklaştı

Sony Interactive Entertainment için mevcut durum hiç de üzücü değil. Geçtiğimiz haftalarda mevcut nesil konsol ile kırk milyon barajının aşılmasının ardından düzenlenen finans konferansı ile güncel rakamlar ortaya çıktı. Japon firması, akım PlayStation 5 satış rakamları kırk iki milyona yaklaşıyor. Detaylar burada!


İlginizi çekebilir:  PlayStation 5 Satışları 40 Milyon Çıtasını Geçti!


Şimdiki nesil tıpkı Microsoft gibi Sony için Kasım 2020’de başladı ve PlayStation 5 satışa sunuldu. Hem dijital hem de disk sürücülü olmak üzere iki modeli ile mevcut nesil konsol oyun tutkunlarının karşısına çıktı.

Ancak tedarikte sıkıntılar yaşansa da geçen yıl prestijiyle bu durum aşıldı ve satışlar ivme kazandı. Geçtiğimiz haftalarda Sony Interactive Entertainment lideri ve Kıdemli Yöneticisi Jim Ryan’ın yaptığı açıklama ile kırk milyon eşiğinin aşıldığını öğrenmiştik.

Mevcut PlayStation 5 Satış Rakamları Hız Kesmeden Artıyor

30 Haziran 2023 Cuma günü sona eren bir önceki çeyreğin bugün konferansı yapıldı ve yeni rakamlar ortaya çıktı. Buna göre PlayStation 5 satışları 41,7 milyon adede ulaştı. Diğer bir deyişle, son üç ayda 3,3 milyon adet daha satılarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 milyon adet daha fazla satıldı.

Donanım satışları dışında yüz sekiz milyon aktif PlayStation Network kullanıcısı vardı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayının yüz üç milyon olduğu düşünülürse beş milyonluk bir artış söz konusu.

Sony Interactive Entertainment, önceki çeyrek için PlayStation Plus Extra ve Premium / Deluxe abone sayılarını paylaştı. Ancak bu sefer güncel rakamlar açıklanmadı.

Yazılım tarafında ise toplam PlayStation 4 ve PlayStation 5 yazılım satışı elli altı buçuk milyona ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 47,2 milyon adet olurken, aradaki fark 9,3 milyona tekabül ediyor. Bu satışların 6,6 milyonu birinci parti oldu ve geçen yıl aynı ciro ile aynı rakama ulaşıldı. Ayrıca toplam satışların yüzde yetmiş ikisini tam sürüm dijital oyunlar oluştururken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde yedi düşüş yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu