Teknoloji

Tepeden tırnağa büyüyen incir ağacının sırrını kimse çözemez.

İtalya’nın Napoli kentinde, modern Bacoli şehrinde bulunan Baiae harabelerini ziyaret edenler, Stranger Things’in The Upside Down’ına benzeyen bir botanik ortamla karşılaşabilir.

Burada, Parco Archeologico delle Terme di Baia’daki bir mağaranın tavanından ters yönde büyüyen bir incir ağacı var. Botanikçiler bile yerçekimine meydan okuyan ağacın nasıl var olduğunu tam olarak çözebilmiş değiller. Ancak bu, aşağı gerçek olsa da, büyümeye ve meyve vermeye devam ettiği için ağacı yavaşlatıyor gibi görünmüyor.

Antik Roma şehri Baiae, en parlak döneminde yönetici sınıf için canlı ve tanınabilir bir tatil yeriydi. Şu anda kısmen sular altında kalan geniş denizaltı arkeoloji parkı, bir zamanlar arkeologlar tarafından işgal edilmişti. Augustus, SezarVe NeronAntik Roma dönemine ait, imparatorların ikametgahları gibi monte carlo‘Su’ olarak tanımlanır.

Bir aktivite kovanı olan Baiae de aktif olarak volkanikti. Birkaç yüzyıl boyunca, bölgedeki yer kabuğunun dalgalanmaları, şehrin büyük kısmının kıyı şeridinin altına kaymasına neden olan hidrotermal ve sismik aktiviteyi tetikledi.

Bu etkileyici şehir, 1940’larda Napoli kıyılarındaki dalgaların altında olağandışı bir şey fark eden bir pilot sayesinde kaybolmadı. Pilot tarafından çekilen fotoğraflar okyanustaki yapıları gösteriyor gibi görünse de, araştırmacıların neler olup bittiğine daha yakından bakmak için denizaltılarda seyahat etmeleri yirmi yıl alacaktı.

Ünlü zıt incir ağacı, Parco Archeologico delle Terme di Baia’da yer üstünde Roma kalıntılarının ortasında yer alırken, ziyaretçiler antik arkeolojik kalıntılar üzerinde sürüklenen cam tabanlı tekne türleri ile batık şehri izleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu