Haber

Malatya’da depremzedeler için ilk etapta 83 bin 349 konut yapılacak.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yıkıma yol açtığı Malatya’da ilk etapta 58 bin 47 afet evi ve 25 bin 302 köy meskeni olmak üzere toplam 83 bin 349 konut yapılması planlanıyor.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenen Doğanşehir ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımına başlanan sarsıntı evlerinin inşaat alanlarında incelemelerde bulundu. “.

TOKİ yetkililerinden bilgi alan Çalık, depremden etkilenen Malatya’da bugüne kadar 422 bin 103 bağımsız bölümden oluşan 171 bin binanın incelendiğini söyledi.

134 bin bağımsız bölümün bulunduğu 46 bin 318 binanın yıkılmış, acil yıkılması gereken, ağır ve orta hasarlı binanın bulunduğuna işaret eden Çalık, Doğanşehir’de 13 bin 377 bağımsız bölümden oluşan 8 bin 34 binanın da yıkılmış, acil yıkılmış, ağır ve orta hasarlı olduğunu söyledi. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen kentte toplam 83 bin 349 konut, 58 bin 47 afet evi ve 25 bin 302 köy evi yapılacak. ilk yer.” söz konusu.

Elazığ Sivrice’de 24 Ocak 2020’de meydana gelen depremin ardından Pütürge, Doğanyol ve Kale mahallelerini yeniden inşa ettiklerini hatırlatan Çalık, şunları kaydetti:

“Artık Doğanşehir’i, Akçadağ’ı, Yeşilyurt’u, Battalgazi’yi, Malatya’yı yapacağız. Devletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız herkes var gücüyle sahada kardeşlerime gereken desteği vermeye çalışıyor. Birlik ve beraberlik içerisindeler, birlik ve beraberlik.”

İlçede işyerleri zarar gören esnafın yeniden ekonomik hayata kazandırılması amacıyla kurulan konteyner pazarında da incelemelerde bulunan Çalık’a, Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç, Belediye Başkanı Durali Zelyurt ve diğer ilgililer eşlik etti.

koprubasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu