Haber

Motorin fiyatına 13 Eylül Çarşamba günü 1,50 TL zam yapılacak

Motorin fiyatlarına 1,50 TL’lik artışın tarihi 13 Eylül Çarşamba olarak açıklandı.

ÇARŞAMBA 1,50 TL’LİK ARTIŞ GELİYOR

Motorin fiyatlarına 1,50 TL’lik zam için tarih belirlendi. Artışın tabelalara 13 Eylül Çarşamba günü saat 00.01’den sonra yansıyacağı belirtildi.

Motorinin litre fiyatı 40 liraya ulaşacak

Artan tarifeyle birlikte motorinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 37,86 TL’den 39,42 TL’ye çıkacak. Ankara’da 39,95 TL, İzmir’de ise ortalama 39,36 TL olacak.

“BİR VARİL PETROL 107 DOLARA ÇIKABİLİR”

Suudi Arabistan, temmuz ayında uyguladığı günlük 1 milyon varil, Rusya’nın ise günde 300 bin varil olan petrol üretim kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini duyurdu. Daha sonra petrol fiyatları 91 doları aştı. Goldman Sachs, Brent petrolünün geçen Aralık ayında 86 dolara, 2024 sonunda ise 93 dolara ulaşacağını öngörmüştü. Son kararın ardından “iki yukarı yönlü risk” açıklayan Goldman Sachs, Brent petrol fiyatlarının Aralık 2024’te muhtemelen varil başına 107 dolara yükseleceğini söyledi. Suudi Arabistan’ın karantinayı uzatma kararının 2024 ABD Başkanlık seçimlerini bile etkileyeceğini iddia etti.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı elde edilmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı üzerinden gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve özgürlük nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

sivrice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu