Ekonomi

Bakan Fatih Dönmez’den 150 milyon varil petrol bulunan Gabar Dağı ile ilgili önemli açıklama: Yeni müjdeler gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörden arındırılan Gabar Dağı’nda petrol bulunduğunu belirterek, “Gabar Dağı’nda 150 milyon net petrol rezervi keşfettik. 2022’de karada yapılan ilk 10 keşiften biri. yaklaşık 12 milyar dolar.”

“EK İYİ NİYET GELEBİLİR”

Bakan Fatih Dönmez, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi açılışı öncesi petrol keşfine ilişkin TRT Haber’e açıklama yaptı. Dönmez, “Son yıllardaki en büyük keşfimiz. 2 hafta sonra 5. kuyu devreye girecek. O bölgeden yeni güzel haberler gelebilir.”

DOĞALGAZ DEPOLAMA TESİSİ HAKKINDA DA KONUŞTU

Bakan Dönmez, doğalgaz depolama tesisi ile ilgili de, “Denizdeki en büyük kapasiteli tesise sahip olacağız. Doğal gaz depolama tesisleri ile ilgili hazırlıklarımız tamamlandı. Dağıtım merkezi planlayacağız, farklı sistemler olabilir. İstanbul’da yapılacak toplantıda piyasayı etkileyen faktörleri masaya yatıracağız. Türkmen Gazı çok kısa bir süre sonra görüşülecek. Bundan sonraki süreçte yol haritasını belirleyeceğiz” dedi.

“DOĞALGAZ ALT YAPISINI SON YILLARDA GÜÇLENDİRDİK”

Dönmez, “Özellikle son yıllarda doğalgaz altyapımızı değerli projelerle güçlendirdik. Girdi kapasitesine baktığımızda 360 milyon metreküp kapasiteye ulaştık. 7 boru sınırımız var. İnşa edeceğiz. bir dağıtım merkezi Her yerde olabilir.

KARADENİZ GAZI ÇALIŞMALARI HAKKINDA

Karadeniz gazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Karada yapılan çalışmalarda yüzde 80’in üzerinde bir iyileşme var. Keşif odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu