Haber

Yapay zekada ırkçılık: 8 aylık hamile kadın araba hırsızlığından gözaltına alındı

ABD’nin Detroit kentinde yapay zekalı yüz tanıma sistemi kullanılarak polis tarafından “yanlışlıkla” gözaltına alınan siyahi vatandaş Porch Woodruff dava açtı. Amerikan Sivil Haklar Derneği, son dönemde en az 6 siyahi kişinin “yanlışlıkla” gözaltına alındığını bildirdi.

Polis, yüz tanıma sistemi tarafından otomobil hırsızlığı iddiasıyla ‘teşhis edilen’ sekiz aylık Porcha Woodruff’u gözaltına aldı. Woodruff daha sonra 100.000 dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldı. Sistemin Woodruff’u ‘kazara’ olası bir şüpheli olarak tanımladığı ortaya çıktı. Woodruff’un avukatı, haksız tutuklama nedeniyle Detroit polisine dava açtı.

Avukat, “Yanlış tanımlama potansiyeline rağmen, kolluk kuvvetlerinin yüz tanımaya güvenmesi haksız tutuklamalara yol açarak aşağılanma, utanç ve fiziksel yaralanmaya neden oldu” dedi. Woodruff, gözaltında tutulduğu süre boyunca panik ataklar ve kasılmalar geçirdiğini söyledi.

‘İDDİALAR İNCELENİYOR’

Detroit polisi, tartışmaları araştırdıklarını duyurdu. Polis şefi James White CNN’e “Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz, ancak ek soruşturma gereği nedeniyle şu anda daha fazla yorum yapmayacağız. Koşulları daha iyi anladığımızda daha fazla bilgi vereceğiz” dedi.

‘IRK AYRIMCILIĞINI GELİŞTİRİN’

Amerikan Sivil Haklar Derneği avukatı Phil Mayor CNBC’ye “Yapay zeka, polis tarafından ırk ayrımcılığını teşvik etmek için kullanılıyor” dedi. Belediye başkanı, sahte tutuklamalardan üçünün Detroit polisi tarafından yapıldığını söyledi. Polisin sonuçlarını bilmesine rağmen yapay zekaya bel bağlamasının “endişe verici” olduğunu söyleyen Mayor, “Woodruff’un büyük deneyiminin gösterdiği gibi, bu teknolojinin kullanımına son verilmeli. Detroit polisi sivilleri Detroitlilerin zımni gözaltına almaya devam ediyor. “

2019’da 25 yaşındaki siyah vatandaş Michael Oliver, haksız yere bir öğretmenin cep telefonunu çalmak ve kırmakla suçlandı. 2020’de Robert Julian-Borchak hırsızlık iddiasıyla gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

haber-belen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu